Ile kosztuje remont łazienki? Dowiedz się jak zrobić rzetelny kosztorys?
Remont w domu to zawsze dość duże wydarzenie, które sprawia sporo zamieszania i chaosu. Jeżeli jednak decydujemy się na jego przeprowadzenie, warto odpowiednio zaplanować całe przedsięwzięcie, by być przygotowanym, zarówno pod względem finansowym, jak również logistycznym – istnieją rozwiązania które lepiej sprawdzą się w małej łazience, a inne zdecydowanie warto wykorzystać aranżując większą przestrzeń. Wiele kwestii branych pod uwagę w trakcie remontu może przysporzać o ból głowy. Jak zatem zaplanować remont łazienki i sporządzić rzetelny kosztorys? Ile kosztuje remont łazienki, i czy zawsze muszą być to bajońskie kwoty? O tym już dziś!
Rozpocznij od projektu!
Każdy plan powinien rozpoczynać się od przemyślenia wszelkich możliwych opcji wyboru. Ta kwestia tyczy się również remontu łazienki. Pod uwagę warto brać takie wytyczne jak:
- Wielkość łazienki.
- To, co jest do remontu (czy odnawiamy wszystko od podstaw?).
- Oświetlenie łazienki.
- Wysokość pomieszczenia.
- Budżet jaki maksymalnie możemy przeznaczyć na ten cel.
Jeżeli wstępny kosztorys remontu łazienki jest już gotowy, wówczas jest o wiele łatwiej z zakupami, jak i późniejszymi czynnościami, dotyczącymi choćby umówienia ekipy remontowej, która ten remont będzie u nas przeprowadzać. Jeżeli chodzi o metraż łazienki, to często w blokach czy mieszkaniach do czynienia mamy z małymi pomieszczeniami, w których rozkład np. toalety czy wanny jest już z góry określony, i niewiele da się z tym zrobić. Niemniej jednak, nawet małe przestrzenie da się zorganizować tak, by były funkcjonalne i miłe dla oka, bez konieczności całkowitej zmiany aranżacji pomieszczenia.
Jeżeli w kwestii projektowania wnętrz nie czujemy się zbyt pewnie, warto skorzystać z pomocy renomowanego dekoratora wnętrz lub architekta, który zastosuje nietypowe rozwiązania by sprawić, aby nasza łazienka stała się bardzo funkcjonalna, nawet mimo małego metrażu. Połączenie estetyki z użytecznością wyposażenia łazienki jest właściwie kluczowe – jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, nie wahajmy poprosić się o pomoc! Jeżeli chodzi Ci zatem po głowie remont łazienki, kosztorys nie jest jedyną kwestią którą warto wziąć pod uwagę – jeśli nie masz do tego zupełnie głowy, architekt dokona, nie tylko planu, ale również analizy finansowej, którą potem Ci przedstawi.
Funkcjonalność ponad wszystko
Jak mówi stare porzekadło, co za dużo to nie zdrowo – wszystko w nadmiarze szkodzi, i ta zasada sprawdza się również w aranżacji wnętrz. Łazienka to miejsce, które powinno być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne – to właśnie tam dbamy o higienę, dokonujemy czynności pielęgnacyjnych i bierzemy kąpiele, dlatego te czynności powinny być maksymalnie ułatwione i komfortowe. Warto również zadbać o aspekt jakościowy zakupionych sprzętów i wyposażenia łazienki, które powinny być odporne na wilgoć. To samo tyczy się płytek na ścianach i podłodze, które są najczęściej wybierane jako baza łazienki. Dobrze jest wybierać te o powierzchni antypoślizgowej, które będą znacznie bezpieczniejsze do codziennego użytkowania.
Szukaj rozwiązań i inspiracji!
Inspiracji do aranżacji łazienki jest całe mnóstwo. Można znaleźć je w Internecie na najróżniejszych blogach czy portalach tematycznych. Można także samodzielnie się z nimi zapoznać, by wybrać coś odpowiadającego własnym gustom. Nie warto jednak iść całkowicie za obecną modą – wszystko powinno ze sobą współgrać i być nowoczesne, jednak zachowane w naszym własnym, indywidualnym stylu.
Jak zrobić kosztorys łazienki?
Na początku warto policzyć ile m2 ma nasza łazienka. To odegra dość istotną rolę podczas liczenia kosztów. Następnie wypiszmy sobie poszczególne etapy prac, jakie będą nas czekać. Może być to:
- montaż sieci WOD-KAN i grzejnika – koszt materiałów i robocizny,
- koszty układania płytek na ścianach i podłodze – koszt materiału i robocizny,
- koszt armatury, ceramiki do łazienki,
- koszt malowania,
- koszt oświetlenia,
- koszt fugowania płytek, itd.
Pamiętajmy, że sporą część kosztów stanowi sama usługa i robocizna. Można tutaj jednak zaoszczędzić polegając na pracy rąk własnych. Jednak jeśli ktoś nie ma bladego pojecie o kwestiach remontowych, zachęcamy do skorzystania z pomocy fachowca. Wypisanie poszczególnych etapów prac wraz z kosztami, a na końcu podsumowanie wszystkiego, pozwoli oszacować nam całość poniesionych podczas remontu kosztów. Warto do całości doliczyć 20% wynikłej kwoty. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zmieścimy się w wyliczonym kosztorysie.
Zapoznaj się z ofertą w sklepach
Sklepy budowlane to obowiązkowy przystanek dla osób, które zastanawiają się ile kosztuje remont łazienki w ostatecznym rozrachunku. Sporządzenie kosztorysu remontu łazienki będzie o wiele prostsze i dokładniejsze, jeżeli zapoznamy się ze średnimi cenami różnych akcesoriów i elementów wyposażenia na rynku. Na niektórych z nich można sporo zaoszczędzić, co na pewno na sam koniec odczujemy w naszym portfelu. Niemniej jednak, na elementach takich jak hydraulika czy montaż biały zdecydowanie nie warto próbować oszczędzać – te elementy pozostają najbardziej eksploatowane w łazience, a konieczność ich wymiany po kilku miesiącach, z pewnością nikomu nie będzie się podobać! Kosztorys remontu łazienki znacznie ułatwi cały proces, i pokaże nam wstępne koszty jakie konieczne będzie ponieść, by doprowadzić go do końca. Sporządzenie go nie jest zbędną stratą czasu, a czynnością którą powinieneś spróbować wykonać, by mieć jasny obraz całego przedsięwzięcia na jaki się piszesz!
Dowiedz się także „Jak wykonać rzetelny kosztorys remontu mieszkania?”
O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych publikacji,
felietonów i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.
Źródło:
- Wielka księga inspiracji, Ewa Rokitnicka, wyd. HarperCollins, 2016 r.