Montujemy podwieszany sufit. Do dzieła!
Sufit podwieszany to bardzo ciekawe rozwiązanie, które prezentuje się niezwykle atrakcyjnie i dodatkowo pozwala na zamaskowanie różnych niedoskonałości i błędów. Montaż takiego sufitu jest jednak dość skomplikowany i czasochłonny. Wymaga dużej dokładności, ale z powodzeniem można sobie z nim poradzić samodzielnie.
Przygotowanie
Jak wspomniano wcześniej, dobrze jest odpowiednio się przygotować do montażu sufitu podwieszanego. Pierwszym krokiem jest stworzenie odpowiedniego projektu, a także dokonanie wymaganych pomiarów. Warto także zgromadzić wszystkie potrzebne rzeczy jak np.:
- płyty gipsowo – kartowe,
- profile,
- wieszaki,
- wkręty,
- łączniki poprzeczne,
- kołki rozporowe,
- niwelator laserowy,
- ołówek,
- masę szpachlową,
- siatkę spoinową i zbrojącą,
- wełną mineralną.
Następnie powinno się wyznaczyć poziom sufitu na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Trzeba to wykonać niezwykle precyzyjnie, przy pomocy takich narzędzi jak poziomice czy niwelatory laserowe.
Co dalej?
Zastanawiając się jak zrobić podwieszany sufit, trzeba pamiętać o wykorzystaniu specjalnych profili. Dokonuje się to zgodnie z liniami wyznaczonymi na ścianach. Montaż poszczególnych elementów odbywa się za pomocą kołków, które idealnie do siebie pasują, najczęściej trzeba je skręcić do 60 cm.
Kolejnym etapem jest wyznaczenie miejsc, w których zostaną przymocowane profile główne oraz wieszaki. W tym celu powinno się zaznaczyć linie, a od niej punkty dla wieszaków, a także kołków. Montaż powinien być zgodny z kierunkiem, z którego pada światło.
W tym momencie można zamontować profile główne. Żeby dokonać tego w prawidłowy sposób, trzeba najpierw przymocować do sufitu wieszaki i kołki, na których podwiesi się całą konstrukcję. Odpowiadają one za utrzymanie ciężaru sufitu, dlatego trzeba bardzo starannie wykonać to zadanie. Końcówki profili można oprzeć na końcach zamontowanych wcześniej profili przyściennych.
Kolejne zadania
Kiedy profile zostaną zamontowane, można zainstalować profile nośne. Ich końcówki trzeba wsunąć pod profile przyścienne i przykręcić do profili głównych. Następnie profile trzeba wypoziomować i dokładnie połączyć ze sobą.
Kiedy wszystkie prace są wykonane, można przejść do montowania płyt sufitowych. Najpierw trzeba przyciąć jedną z nich, tak aby było 50 cm krótsza niż druga i trzeba umieścić ją w jednym rogu. Następnie kolejna płytę należy przesunąć o 50 cm.
W narożnikach i przy ścianach trzeba ułożyć docięte wcześniej płyty i przykręcić do profili używając do tego specjalnych wkrętów. Ostatnim etapem montażu, jest szpachlowanie spoin między płytami gipsowo-kartonowymi przy pomocy masy szpachlowej. Kiedy wszystko wyschnie można podwieszany sufit odpowiednio pomalować.
Oświetlenie w sufitach podwieszanych
Jak zrobić podwieszany sufit z ledami? To pytanie zastanawia wiele osób. Oświetlenie bardzo często montuje się w takich stropach. Jednak już na etapie planowania trzeba wyznaczyć wszelkie przewody elektryczne. Rzadko wykorzystuje się żyrandole. Lepszym rozwiązaniem są lampy LED lub mniejsze lampki.
Sufit podwieszany to bardzo ciekawe rozwiązanie. Z pewnością warto na niego postawić i urozmaicić wygląd stropu. Sufit podwieszany wiąże się z wieloma zaletami. Warto zgromadzić odpowiednie narzędzia, a także projekty, aby prace wykonawcze przebiegały bez problemów i efekt końcowy prezentował się jak najbardziej atrakcyjnie. Warto już dziś dowiedzieć się więcej na temat tego jak powinien wyglądać podwieszany sufit i o czym należy pamiętać podczas prac. Używanie niektórych narzędzi wymaga wprawy, więc warto wcześniej to przećwiczyć.
Artykuł napisała:
Anna Kubica, oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów.