Jaka praca po kierunku architektura na przykładzie USOS PRZ?
Architekt to zawód o bardzo dużej odpowiedzialności, z usług którego korzystają ludzie podczas budowania domów, a także ich aranżacji. By spełniać się w tym zawodzie, konieczne są pewne zdolności i umiejętności, a przede wszystkim żmudna edukacja, po zakończeniu której możliwe jest rozpoczęcie praktyki zawodowej. Jakie perspektywy daje zawód architekta, i gdzie warto studiować ten kierunek, by osiągnąć sukces w branży?
Ścieżka edukacyjna i możliwości rozwoju
Bycie architektem wiąże się nierozerwalnie z określonymi umiejętnościami, takimi jak choćby myślenie przestrzenne, umiejętności szkicowania i rysunku technicznego, a także znajomości prawa budowlanego i wszelkich dodatkowych informacji z tym związanych. Przekładać się to będzie na późniejszą efektywność w zawodzie, a przede wszystkim zadowolenie klientów z wykonanej dla nich pracy.
By zostać architektem, konieczne jest studiowanie kierunku architektura, w ramach którego studenci zyskują fachową i rzetelną wiedzę z zakresu planowania przestrzennego, rysunku technicznego, jak również prawa budowlanego. Studenci mają również bardzo dużo zajęć z matematyki, geometrii przestrzennej, a także BHP i ergonomii, które pozostają niezbędne do pracy w zawodzie.
Jedną z najchętniej wybieranych uczelni w Polsce, oferujących ten kierunek, jest Politechnika Rzeszowska – system USOS PRz zawiera informacje odnośnie rekrutacji, a dodatkowo daje wgląd w program nauczania, by kandydat mógł zapoznać się z możliwościami edukacji przed podjęciem ostatecznej decyzji. USOS PRz umożliwia również załatwianie wszelkich formalności związanych z rekrutacją, co jest niezwykle dużym udogodnieniem nie tylko dla kandydatów, ale również studentów którzy planują kontynuację studiów.
Prestiż zawodu a faktyczne zarobki
Nie jest niczym dziwnym fakt, że początkujący architekt nie będzie zarabiał kokosów, a na początku swojej drogi zawodowej w biurze architektonicznym może liczyć na niewiele ponad średnią krajową. Niemniej jednak wraz z upływem czasu, szlifowaniem swoich umiejętności, a także zyskiwania renomy, dobry architekt może liczyć na zarobki rzędu od 5 tys. do nawet 10 tys. złotych miesięcznie.
Osoba tuż po studiach najlepiej zrobi zatrudniając się na staż lub praktykę do biura architektonicznego, gdzie będzie mogła sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę w rzeczywistej pracy, a to da jej pogląd na to, jaką ścieżkę zawodową ostatecznie chciałaby podjąć.
Jaka praca po kierunku architektura czeka na absolwentów?
Opcje są następujące:
- Praca w biurze architektonicznym.
- Stworzenie własnego biura.
- Zatrudnienie w państwowych placówkach.
- Zyskanie dodatkowych kwalifikacji np. inspektora nadzoru budowlanego jako dodatkowy zawód.
W dużej mierze wszystko zależy od chęci architekta, a przede wszystkim jego talentu – jeżeli będzie dobry w swoim zawodzie, to szybko wyrobi sobie renomę, która pomoże mu zacząć zarabiać dobre pieniądze i cieszyć się powszechnym poważaniem w branży.
Dlaczego warto być architektem?
Studenci architektury rzadko kiedy zastanawiają się nad tym, jaka praca po kierunku architektura czeka na nich na rynku, ponieważ odpowiedź wydaje się być oczywista – zatrudnienie w biurze architektonicznym jest wymarzonym stanowiskiem każdego absolwenta. Tymczasem obecnie rynek pracy pozwala nie tylko na pracę w zawodzie, ale również oferuje inne możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w ramach tych studiów. Bycie architektem, a właściwie wejście w posiadanie fachowej wiedzy z zakresu nauk ścisłych jest bardzo pożądane na rynku pracy, co bezpośrednio przekłada się na zarobki i satysfakcję zawodową. Ogrom możliwości rozwoju i zatrudnienia na rynku pracy powinna być wystarczającą motywacją do nauki i ukończenia studiów na kierunku architektura.
Czy każdy nadaje się do tej pracy?
Tak jak już wspomniano wcześniej, praca w zawodzie architekta wymaga określonych umiejętności i zdolności, które nie każdy posiada. Analityczne myślenie, zdolności matematyczne i myślenie przestrzenne to dopiero początek długiej listy wymagań, które musi spełnić dobry kandydat. Niemniej jednak osoby, które zdecydują się na podążanie tą ścieżką zawodową, a które pochwalić się mogą takimi zdolnościami na pewno będą usatysfakcjonowane, szczególnie jeżeli wybiorą uczelnię renomowaną z dobrym programem nauczania. Wówczas wkroczenie na rynek pracy będzie jedynie formalnością!
O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych publikacji,
felietonów i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.
Źródło:
- Detale projektowe dla architektów, Przemysław Markiewicz, nr ISBN: 9788360884041, 2010 r.